Ma is kitartóan esik a hó. Közben olvad, így a járdán nem marad meg, de a füvön gyarapszik mennyisége és már eléri azt a magasságot, mint amilyen volt a téli nagy havak idején.
Újra elkezdtem etetni a madarakat bőségesebben. Reklamálnak is, ha nem teszem. A hátsó teraszon van két zsákban a nekik szánt élelem - napraforgó az egyikben és búza, darált kukorica a másikban -, amelyhez a cinkék rendszeresen berepülnek és felcsipegetik a lehullott szemeket és próbálnak a zsákba is belebújni. Egész télen etettem őket. Voltak is bőségesen. Főleg házi verebek (Passer domesticus) és széncinegék (Parus major), de jöttek a nagy hidegben mezei verebek (Passer montanus), sőt rendszeresen egy-két kék cinege (Parus caeruleus) is.
A hideg megérkeztével egyre több fekete rigó (Turdus merula) volt a kertben. Szerintem a városból jöttek ki, mert egyáltalán nem félnek. Hibás almával, almahajjal etettük őket.
Ahogy vége lett az igazi hideg időnek el is tűntek, csak egyszer láttunk a gyerekekkel egy barna tojót a sövény alatt keresgélni.
Egyszer megfigyelhettem 12 csízt (Carduelis spinus), amint lakmároztak bőséggel a nyírfa terméséből. Módszeresen, szépen sorba haladtak körbe a fán. Beazonosításukat segítette, hogy olvashattam szokásaikról, kinézetükről a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) oldalán, amely a www.mme.hu címen érhető el.
Néha-néha visszatérő vendégünk volt egy nagy fakopáncs (Dendrocopos major) vagy balkáni fakopáncs (Dendrocopos syriacus). Azért nem tudom megmondani melyik volt, mert nagyon kicsi köztük a különbség egy laikus számára, mint amilyen én is vagyok, alig észrevehető. Mivel viszont azt olvastam, hogy a nagy fakopáncs a leggyakoribb harkályfaj a kertekben, így azt hiszem hozzánk is egy ilyen járt.
Fekete napraforgómaggal, cinkegombóccal, hájjal, búzával, darált kukoricával etettem. A verebek mindent ettek ezek közül, de a búzát és a darált kukoricát direkt nekik szántam, hogy kevesebbet egyenek a többi eleségből, amit a cinkék fogyasztottak szívesen. Sokan haragszanak a házi verebekre, de ők is madarak és rengeteg gyommagot pusztítanak és már bocsánat, ha megsértek néhány érzelgősebb olvasót, de a tápláléklánc igen fontos részét képezik. Tehát ha etetjük a verebeket, azzal segítünk táplálékot szerezni a kemény téli időkben a ragadozó madaraknak is, és remélhetőleg nem a szomszéd macskájának. Szintén a www.mmm.hu. oldalon olvastam, hogy mára már nincs is olyan sok veréb a házak körül, mivel megváltozott az ember körüli világ (falun lakunk, de nem tartunk tyúkot, kacsát stb., így nincsen kiszórt eleség, amihez könnyen hozzáférnének a madarak) és ez hatással van a minket körülvevő világ minden apró részletére. Tápláléklánc: kevés veréb, kevés ragadozó pl. a baglyok.
Reménykedve a jobb időben tegnap a kertben már virító tavaszi virágokról írtam, ma a kert tavaszi ébredéséről szerettem volna írni, de tél van és kapirgálás helyett a madarak etetése a feladat a kertben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése